CV na wagę zatrudnienia – odpicuj moje … CV
Autor: Bartosz Fiszer Do pobrania: Przykładowe CV
Wysyłasz swój życiorys do wielu firm i nie ma odzewu? Chcesz go poprawić tak, by wyglądał profesjonalnie? A może dopiero tworzysz swoje dokumenty aplikacyjne? Jeśli odpowiedź na jedno z tych pytań brzmi „TAK”, czytaj dalej.
Bardzo często mówiąc o życiorysie używamy określeniaCV które pochodzi od łacińskiego Curriculum Vitae. Ten skrót bardzo dobrze oddaje sposób w jaki nasz życiorys powinien być przygotowany – możliwie najbardziej skondensowany, zawierający najwięcej konkretów w jak najmniejszej ilości słów. Warto pomyśleć też o wyglądzie takiego dokumentu. Po co? Ponieważ przekazanie CV potencjalnemu pracodawcy to Twoja pierwsza i ostatnia szansa na zrobienie dobrego wrażenia. Jeśli rekruter zobaczy życiorys, w którym roi się od błędów, nie tyko ortograficznych, na pewno nie spojrzy przychylnym okiem na taką kandydaturę. Jak zatem powinno wyglądać profesjonalne CV?
Pierwszym podstawowym warunkiem jest formatowanie i układ graficzny takiego dokumentu. Zastosowana czcionka powinna być jedną ze standardowych, najczęściej używanych przy sporządzaniu dokumentów – lepiej się ją wtedy czyta. Jeśli rekruter ma do przejrzenia dziesiątki CV i trafi na nieczytelne, w którym musiałby rozszyfrowywać litery w niestandardowych czcionkach, to prawdopodobnie zrezygnuje – najczęściej nie ma czasu na takie zagadki.
Układ wizualny
Powinien wyraźnie oddzielać poszczególne grupy informacji od siebie, ułatwia to rekruterowi odnalezienie tych najistotniejszych dla niego, a co za tym idzie zwiększa Twoje szanse na telefon od wymarzonego pracodawcy. CV można też urozmaicić elementami graficznymi, które mogą podnieść atrakcyjność Twojego życiorysu. O czym dobrze wtedy pamiętać? Grafika nie może być zbyt absorbująca, w przeciwnym razie skoncentrujesz całą uwagę odbiorcy na obrazkach, a odciągniesz od informacji najważniejszych, czyli samej treści. Pozbądź się też wszystkich błędów ortograficznych, językowych i literówek. Rekruter widząc takie pomyłki może pomyśleć, że nie zależy Ci na tej pracy wystarczająco lub, że przygotowałaś/eś to CV „na kolanie”.
Pisałem wcześniej, że dokument powinien być możliwie najkrótszy, co to znaczy? Idealne CV osoby rozpoczynającej karierę zawodową powinno mieścić się na 1 stronie A4, jeśli Twoje doświadczenie jest nieco większe, możesz przeznaczyć na nie 2 lub 3 strony A4, ale musisz pamiętać, żeby zawrzeć tam wyłącznie najistotniejsze z punktu widzenia pracodawcy informacje i nie przekroczyć limitu trzech stron, w końcu CV to nie książka, nie musi (i nie powinno) być długie.
O tym, jak sformatować swoje dokumenty aplikacyjne już wiesz. Zastanawiasz się pewnie jakie informacje będą potrzebne i na co należy zwrócić szczególną uwagę? O tym poniżej.
Górna część dokumentu i zdjęcie
Na tę część dokumentu rekruterzy zwracają bardzo dużą uwagę, warto więc zamieścić tutaj najważniejsze informacje, i tak stopniowo, aż do najmniej istotnych informacji na końcu dokumentu. Co zatem powinno pojawić się na samym początku? Dane kontaktowe oraz zdjęcie
- Zdjęcie wykorzystywane w CV powinno być formalne i profesjonalnie wykonane. Pod żadnym pozorem nie korzystaj ze zdjęć z wakacji lub co gorsza z imprezy z ulubionym trunkiem w ręku (tak, zdarzają się takie przypadki). Istnieją pewne odstępstwa od tej zasady, kiedy aplikujemy na tzw. stanowiska „kreatywne”, wtedy zdjęcie nie musi być formalne ale nadal powinniśmy pamiętać, żeby było stosowne do sytuacji. Najlepiej umieścić je w lewym lub prawym górnym rogu strony,
w taki sposób by dobrze komponowało się z resztą układu. - Obok zdjęcia, umieść swoje dane kontaktowe :
- Imię i nazwisko,
- telefon kontaktowy – aktualizuj ten numer za każdym razem kiedy go zmieniasz, a jeśli jest aktualny – spodziewaj się kontaktu (!!!), często zdarza się sytuacja, w której nie można dodzwonić się do kandydata, mimo tego, że przed chwilą przesłał swoje CV
- Adres mailowy
- Adres zamieszkania – tu wpisujemy adres zamieszkania, często pojawiający się błąd to brak aktualizacji lub podawanie miejsca zameldowania. Zwłaszcza jeśli lokalizacja naszego zameldowania jest diametralnie inna od potencjalnego miejsca pracy.
Jeśli jesteś gotowy/a do zmiany miejsca zamieszkania warto to również w tym miejscu dopisać. Najlepiej podaj pełny adres, ale jeśli nie chcesz tego robić, wystarczy samo miasto. - Data urodzenia lub wiek
- Dobrym pomysłem, choć nie obowiązkowym, w tej sekcji jest umieszczenie własnego profilu zawodowego. Umieść w nim podsumowanie swoich osiągnięć zawodowych, umiejętności, celów zawodowych, zawierając je w 3-5 zdaniach. Profil powinien być zlokalizowany w górnej sekcji, dzięki czemu rekruter będzie mógł zainteresować się tym ogólnym opisem
w pierwszej kolejności, a w efekcie chętniej zapozna się z Twoimi osiągnięciami opisywanymi poniżej.
Dwa najistotniejsze działy: Wykształcenie i doświadczenie
- Edukacja, to ważny element Twojego CV, dzięki niemu przyszły pracodawca może zweryfikować, czy posiadasz wymagane kwalifikacje, ale też jak bardzo zgłębiłaś/eś dane zagadnienie. Zamieszczając informację o przebytych szkołach zwróć uwagę na:
- daty w których do nich uczęszczałaś/eś, najlepiej w formacie MM.RRRR,
- nazwę szkoły,
- kierunek,
- specjalizację
- i tytuł który otrzymałaś/eś kończąc tę szkołę.
Jeśli skończyłaś/eś kilka uczelni, umieść je w porządku odwrotnie chronologicznym, czyli ostatnia skończona szkoła najwyżej a każda skończona wcześniej poniżej. Pamiętaj też, że nie ma potrzeby wpisywania wszystkich poziomów szkół jakie przebyliśmy. Jeśli jesteś obecnie na studiach, to naturalnym jest, że wcześniej ukończyłaś/eś szkołę średnią i nie ma potrzeby informowania o tym pracodawcy. Wyjątek stanowi szkoła średnia w której zdobyłaś/eś uprawnienia wymagane na danym stanowisku.
- W życiorysie powinieneś zawrzeć też wszystkie miejsca zatrudnienia. W tym przypadku podobnie jak z wykształceniem lepiej sprawdza się tzw. odwrócona chronologia gdzie ostatnie wydarzenia znajdują się wyżej od wydarzeń wcześniejszych. Nie wolno też zapominać o datach, powinny one zawierać choćby miesiąc i rok rozpoczęcia pracy, ale najlepiej jeśli będzie to dokładna data. Dodaj też dokładny zakres (np. poprzez wypunktowanie) osiągnieć lub zakresu obowiązków w miejscu pracy. Jeśli byłaś/eś zatrudniony/a w wielu miejscach uzupełnij szczegółowo w punktach sukcesy lub obowiązki u dwóch ostatnich pracodawców, u pozostałych wymieniając tylko te najbardziej istotne. Zmieniłeś stanowisko ale pozostałeś w tej samej firmie? Dodaj taką informację koniecznie! Nie zapomnij dopisać dat, nazwy stanowiska i nowego zakresu obowiązków!
A jeśli dopiero rozpoczynasz karierę zawodową i nie pracowałeś dotychczas, możesz w tym miejscu wymienić wszystkie wolontariaty, organizacje, stowarzyszenia, koła naukowe i inne podobne w których brałaś/eś udział. Nie wpisuj miejsc w których nie pracowałaś/eś, prędzej czy później rekruter się zorientuje, a wtedy może to przekreślić Twoją szansę na zatrudnienie.
Inne warte umieszczenia w CV
- Kursy i uprawnienia – jeśli ukończyłaś/eś kurs który może przydać się na danym stanowisku, napisz o tym! Podaj datę ukończenia, opcjonalnie możesz również podać nazwę firmy przeprowadzającej takie szkolenie. To właśnie tutaj jest miejsce na informację o ukończonych kursach językowych, uzyskanym prawie jazdy, czy innych formalnie potwierdzonych kwalifikacjach.
- Umiejętności – jeśli nie ukończyłaś/eś kursu, ale potrafisz posługiwać się np. pakietem MS Office, bezwzrokowo piszesz na klawiaturze lub bez problemu posługujesz się systemami operacyjnymi MS Windows – w tej rubryce możesz o tym wspomnieć!
- Języki obce – ważna pozycja w CV ze względu na fakt, iż w wielu miejscach pracy dodatkowy język jest niemal obowiązkiem. W tej sekcji umieść wszystkie języki którymi się posługujesz wraz z Twoją oceną poziomu znajomości danego języka, ale nie oszukuj! Takie oszustwa zawsze wyjdą na rozmowie kwalifikacyjnej, a może to wpłynąć negatywnie na Twoją ocenę
u pracodawcy. - Zainteresowania – nie jest to ani podstawowy ani obowiązkowy punkt w CV, choć wielu kandydatów go umieszcza, niestety nie wyróżniają się oni swoimi zainteresowaniami. Jeśli już zdecydujesz się zamieścić w CV informacje o swoim hobby, postaraj się, żeby coś one o nas mówiły. Film, muzyka i sport, to bardzo uniwersalne zainteresowania, wpisując je, niczym się nie wyróżniamy. Skoro interesujesz się filmem, lepszym pomysłem będzie wymienienie aktorów, reżyserów lub scenarzystów, których filmy Cię interesują. Ten sam sposób dotyczy muzyki oraz innych popularnych zainteresowań.
Ostanie ale nie najmniej ważne
Uzupełnij na końcu dokumentu lub w stopce klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych, bez tego rekruter nie może się z Tobą skontaktować, a jest to bardzo częsta przyczyna odrzucenia CV. Dopisując ją stwarzasz sobie szanse! Zdarza się, że firmy proszą o umieszczenie zmienionej wersji, warto wtedy ją podmienić. W przeciwnym razie może to być sygnał, że kandydat nie potrafi spełnić nawet najprostszej prośby. Poniżej standardowa klauzula.
Do artykułu dołączam przykładowe CV z zachowaniem zasad o których tu wspominałem. Weź jednak pod uwagę, że jest to najbardziej podstawowa z wersji, na której warto budować przyszłe, jeszcze lepsze, wersje życiorysu. Wystarczy pamiętać o zasadach tworzenia takiego dokumentu.