Poszukiwanie pracy zaczyna się od wysłania CV [sprawdź jak napisać poprawnie CV]. Pierwszy sukces – telefon – zaproszenie na rozmowę. Głęboki wdech i kolejny krok – rozmowa rekrutacyjna. Co teraz? O co zapytają? Iść na żywioł, czy coś sprawdzić? Poniższe rady z pierwszej ręki na pewno pomogą zrobić dobre wrażenie i przybliżą nas do pracy w upatrzonej firmie.


Praca w nowej branży – jak zacząć?

Nieporozumień podczas spotkania rekrutacyjnego możemy uniknąć. Po pierwsze – dowiedzmy się przed rozmową w jakiej branży działa firma np. przeglądając stronę internetową.
Nie pamiętasz nazwy? To świetny powód aby wykazać się zaangażowaniem i zainteresowaniem przed rekruterem. Zadzwoń i poproś o sms’a z dokładną nazwą, wspominając, że chcesz się dobrze przygotować do spotkania. Na pewno zapunktujesz i sam będziesz bardziej pewny siebie na rozmowie. Działy HR po rozmowie telefonicznej czasem przesyłają wiadomość z podsumowaniem ustaleń np. datą i miejscem spotkania. 


Mocne i słabe strony pracownika – jak o nich rozmawiać?

Bez względu na stanowisko jakie chcemy objąć, każda firma poszukuje osoby, która coś wniesie, będzie pomocna w firmie. Dlatego tak często można usłyszeć pytanie o zalety/wady, plusy/minusy. Nie bagatelizujmy tego pytania. Warto zastanowić się co wniosę (np. kreatywność, znajomość j. obcego), a co u mnie szwankuje (np. brak doświadczenia w branży), ale jednocześnie może okazać się świetną motywacją do jeszcze lepszej pracy.

 

Czego nie pisać w CV?

Co w CV to na języku. Pamiętaj! Lepiej nie zawierać żadnej informacji w danym zakresie, niż podać nieprawdziwą czy nieaktualną. Jeśli maturę z języka obcego zdaliśmy popisowo na 100%, ale ostatni raz rozmawialiśmy 10 lat temu, to na dzień dzisiejszy język nie jest na poziomie biegłym. Co najmniej zaznaczmy nasze ostatnie doświadczenie w tym języku, tym bardziej, że niejednokrotnie na tej podstawie jesteśmy zapraszani na rozmowę. Równie konkretnie podchodźmy do opisywania naszego poziomu znajomości. Kropki, kreski, wykresy – mogą być graficzną „ozdobą” CV, ale nie mogą zaburzyć czytelności i zastąpić ogólnie przyjętego zakresu: podstawowy/komunikatywny/b. dobry/biegły.


Jak rozmawiać o wynagrodzeniu podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Pytanie: Jakie są Pana oczekiwania finansowe?
Odpowiedź: Oh tego się bałem / milczenie / uśmieszek / a ile można?

Takich odpowiedzi można by mnożyć wiele, ale po co? To pytanie nie ma ukrytego drugiego dna, to pytanie nie ma złych odpowiedzi – jeśli wypadliśmy świetnie i mamy oczekiwane przez pracodawcę umiejętności to rekruter zadzwoni. Nasze oczekiwania nas nie zdyskwalifikują, , a przecież wynagrodzenie zawsze można ostatecznie uzgodnić przy zatrudnieniu. Dobrze, że rekruter nie pomija tak ważnej kwestii, więc korzystajmy z tego odpowiadając każdy wg siebie.


O co pytać na rozmowie rekrutacyjnej?

Spotkanie rekrutacyjne jest czasem zarówno dla rekrutera jak i dla kandydata, który to ma możliwość poznać miejsce pracy i najważniejsze dla siebie kwestie pytając o nie podczas rozmowy. Nie pytajmy „o cokolwiek byle zapytać”. To idealny czas aby dowiedzieć się od kiedy możemy podjąć pracę, czy otrzymam odpowiedź bez względu na decyzję, czy w firmie jest wymagany dress code itp. Dzięki temu dowiemy się więcej o firmie, a i czujny rekruter zauważy w nas zorganizowanego, profesjonalnego i gotowego do pracy kandydata.

Pamiętaj! Dobry rekruter wie, że rozmowa rekrutacyjna rządzi się swoimi prawami i możemy się czasem zestresować, jednak dobre przygotowanie do spotkania i uśmiech na pewno nie umkną jego uwadze, a Twoje szanse na świetną pracę wzrosną!