W ostatnim artykule z tej serii omawialiśmy problem motywacji. KLIKNIJ i przeczytaj artykuł. Tym razem zajmiemy się kwestią efektywnej nauki języków obcych. Okazuje się, że polska szkoła, pomimo znacznego rozwoju metodyki, nie przekazuje informacji na temat skutecznego uczenia się. Ze szkoły wynosimy zwyczaj pamięciowego przyswajania wiedzy, tzw. ,,wkuwania”. Młodsze roczniki padły ofiarą ,,uczenia się pod testy”. Obydwie metody skutkują tym, że szybko zapominamy przyswojone informacje lub nie potrafimy ich praktycznie zastosować. Jednego dnia poświęcamy kilka godzin na zapamiętanie ważnych informacji, a za kilka dni pamiętamy niewiele. Jaki jest tego efekt? Demotywacja i brak chęci do nauki. Stwierdzamy, że nauka nas przerasta, i tak nie przyswoimy materiału i trudno nam zdobyć się na powtórną próbę nauki. Co w takiej sytuacji zrobić?

Poniżej przedstawiam kilka popularnych technik uczenia się, które są godne polecenia. Należy przy tym pamiętać, że każdy musi znaleźć metody skuteczne w jego przypadku. Ponieważ każdy z nas jest inny i wymaga innego sposobu uczenia się, to, co u jednego okaże się skuteczne, u drugiego po prostu nie zadziała. Dlatego warto wypróbować kilka możliwości, aby znaleźć optymalną dla siebie.

Fiszki

Fiszki to jedna z najpopularniejszych obecnie metod nauki języka obcego. W każdej księgarni językowej znajdziemy całe zestawy fiszek dla różnych języków. Jednak nie musisz kupować gotowych materiałów: zrób je sam! Dlaczego warto samodzielnie wykonać fiszki?

Po pierwsze, stworzysz zestaw słówek i zwrotów, które są Tobie potrzebne. Po drugie, tworząc fiszki uczysz się, ponieważ musisz je przepisać i opracować w zdaniach. W jaki sposób wykonać zindywidualizowany zestaw fiszek? Na małych karteczkach napisz na jednej stronie słowo lub zwrot, którego chcesz się nauczyć, a na drugiej stronie jego tłumaczenie. Jeżeli uczysz się indywidualnie z nauczycielem lub na kursie językowym, spróbuj stworzyć własne zdanie z użyciem nowego słowa/zwrotu i daj nauczycielowi do sprawdzenia, wtedy będziesz pewny, że zdanie jest poprawne. Tworząc samodzielnie zdania lub mini-dialogi praktycznie nauczysz się materiału i będziesz miał pewność, że potrafisz zastosować nowe słownictwo. Jeżeli stworzysz już kilka takich karteczek, ucz się z ich pomocą. Odsłaniaj karteczkę w języku polskim i niemieckim. Rób to na przemian i zmieniaj kolejność karteczek. Dopiero wtedy zapamiętasz dany zwrot. Możesz również poszeregować słówka wg kategorii: powtarzam, umiem, uczę się, do nauki. Dzięki temu lepiej usystematyzujesz materiał.

Memory

Memory to popularna gra polegająca na odnajdywaniu pasujących do siebie odwróconych kart. Gracz przy każdym ruchu odsłania dwie karty. Jeżeli karty tworzą parę, gracz zabiera je. W przeciwnym wypadku karty są ponownie odwracane. W tej grze istotne jest, aby karty odkładać na miejsce, ponieważ służy ona również ćwiczeniu pamięci. Celem gracza jest znalezienie wszystkich par przy jak najmniejszej liczbie odsłon. W internecie można znaleźć różne formy memory, można w ten sposób ćwiczyć m.in.: liczebniki, godziny oraz produkty spożywcze.

Ucz się w kontekście

Nasz mózg ma problemy z przyswajaniem pojedynczych informacji, które nie są powiązane z już posiadanymi. Nawet w j. ojczystym uczymy się nowych rzeczy porównując je i łącząc z już znanymi. Proces ten nazywamy konsolidacją. Podobnie powinniśmy przyswajać język obcy. Ważne jest uczenie się nowych słówek nie jako pojedynczych zwrotów, ale w kontekście. Przykładowo poznając zwrot zum Frühstück warto zbudować pytanie:

Was essen Sie zum Frühstück?- Zum Frühstück esse ich Brot mit Milch und Marmelade. Dzięki temu praktycznie używamy słownictwa, możemy nawet przyswoić całe zwroty.

Ucz się przez skojarzenia

Z reguły źle przyswajamy informacje, które są podobne do innych i niczym się nie wyróżniają. Załóżmy, że wracając zimą do domu zauważymy na ulicy wśród przechodniów kobietę noszącą klapki. Najprawdopodobniej od razu zapamiętamy taką osobę, ponieważ nasz mózg uczy się poprzez skojarzenia lub wyróżnianie się poszczególnych informacji. Mechanizm ten możemy wykorzystać w nauce języka. Ucząc się słówek, kojarz je z czymś, np.: słowo nehmen możesz skojarzyć z cukierkami Nimm 2. Szczególnie dobrze zapamiętujemy informacje, które dotyczą nas osobiście. Spróbuj więc uruchomić skojarzenia związane z emocjami, kojarz słowo lub zwrot z jakimś obrazem lub zapamiętaj sytuację, w której je poznałeś. Skojarzenia nie muszą być logiczne, inni mogą ich nie rozumieć. Najważniejsze, że są skuteczne dla Ciebie!

Metoda- Loci

Metoda ta wykorzystuje w praktyczny sposób możliwości tworzenia skojarzeń przez nasz umysł. W pierwszym kroku wypisujemy na kartce słówka lub zwroty, których chcemy się nauczyć, możemy je pogrupować według własnych kategorii. Następnie wybieramy miejsce, w którym ma się rozgrywać stworzona przez nas historia. Kolejny krok to wymyślenie dowolnej historii z użyciem zapisanych słówek. Jeżeli kilkakrotnie powtórzymy w myślach tą historię, łatwiej zapamiętamy materiał.

Korzystaj z pomocy wizualnych

W trakcie nauki korzystaj z kolorowych mazaków i karteczek. Jeżeli jakieś słówko trudno ci zapamiętać, zapisz je na kartce i naklej na lodówkę lub w miejscu, w którym często przebywasz. Jeżeli za każdym razem na nie spojrzysz, szybciej przyswoisz dany zwrot.

Postaraj się otoczyć językiem

Jednym z głównych problemów utrudniających uczenie się języka obcego, jest ograniczony kontakt z nim. Dlatego dobrym pomysłem jest otoczenie się językiem obcym. Jak to zrobić? Zmień język swojego telefonu, oglądaj telewizję lub słuchaj radia w tym języku, jeżeli uczysz się z koleżanką, umówcie się na wspólną naukę podczas której będziecie starały się rozmawiać w języku obcym. Jednym słowem: wykorzystuj i stwarzaj okazję do praktycznego użycia języka.

Znajdź własny rytm nauki

Ustal, w jaki sposób najlepiej się uczysz. Niektórzy wolą poświęcić na naukę 2 godziny ciągiem, inni uczą się pół godziny i muszą zrobić przerwę, bo są zdekoncentrowani. Czasami 2 godziny intensywnej nauki mogą okazać się mniej efektywne, niż 15-30 minut codziennego uczenia się.

W nauce języków obcych szczególnie ważne są dwa czynniki: systematyczność oraz regularne powtórki. Badania wykazały, że bez wcześniejszego powtórzenia po 24 godzinach zapominamy do 80% tego, czego się nauczyliśmy. Dlatego tak ważne jest ustalenie zindywidualizowanego sytemu powtórek. Możesz wypróbować system: powtórka po 20 minutach, następna po godzinie, kolejna po 24 godzinach. Jeżeli ta metoda nie zadziała, znajdź własną.

Przedstawione powyżej techniki uczenia się to jedynie niektóre z całego szeregu możliwości. Ponieważ każdy z nas uczy się inaczej, ważne jest odnalezienie technik najlepiej pasujących do nas samych. Dopiero wtedy nauka stanie się efektywna i zasadę: zakuć – zdać – zapomnieć zamienimy na: zrozumieć – zapamiętać – zastosować.

O tym, że nauka może być przyjemna i owocna świadczą nasze Opiekunki i Opiekunowie, którzy ukończyli KURS STACJONARNY oraz uczą się z nami ONLINE.

W roku 2017 w naszym kursie języka niemieckiego dla Opiekunek i Opiekunów uczestniczyło 109 osób z czego 86 podeszło do egzaminu końcowego. Zajęcia niemieckiego w A&J Partners prowadzone są na dwóch poziomach trudności. W tym roku nasi pracownicy zgłosili chęć kontynuowania nauki, zorganizowaliśmy zajęcia zaawansowane dla zarówno kursantów, którzy ukończyli poziom podstawowy oraz Opiekunek chcących poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie.

W 2018 roku planujemy zorganizowanie kursu języka niemieckiego nie tylko w Bytomiu, ale również w innych miastach w Polsce!

Bądź na bieżąco z informacjami na naszej stronie oraz facebooku.

Sprawdź najbliższy termin kursu i zapisz się już teraz